Year 7s and 8s Awards Ceremony 2020

Year 7 and 8 Awards Ceremony 2020

ACADEMIC AWARDS

Year 7

Highest Achievers - Class
Nico Pettit, Kasey Brooks, Riley Miller, Isla Taylor, Jack Sides, Ruby Smith, Mikayla Botting.

High Achievement - Subjects
Susannah West, Priya White, Don-Caro Austin-Moorhouse, Hana Jones, Mhaya Pereira, Alex Kettle, Elvis Boyd, Kazuma Saka, Mabel North, Wiliam Noble-Kirkbride, Tommy Cotter, Kasey Brooks, Belinda Hope, Tasmin Murphy, George Simonsohn, Huxley Acland, Vaali Hocking, Toby Mills, Callan Wilson, Jack West, Rhian Telfer, Lucas Haig, Ethan Highsted, Phoebe Laker, Connor Eley, Charlotte Mavor, Lenni Miller, Domenico Robinson, Jem Pendlebury, Lauren Bensemann, Kate Hutchison, Denali Emmitt, Hinato Watanabe, Fred Gordon, Huxley Herring, Olive Sinclair, Amelia Hancock, Ahlia Barrow, Kaitlyn Tooley.

High Achievement - Subjects and SOAR Trophies
Dom Plimmer, Sophie Fountain, Tama Huston-Jefferies, Zephyr Walker, Alice Porter.

SOAR Trophies
Rahana Brett, Kevin Schafer, Zoe Gumpatzes, Oli Wyeth, Sophia Menlove, John Marshall, Luke Harrold, Alex Pedersen, Ahlia Barrow.

Year 8

Highest Achiever - Class
Oskar Sharpe, Olive Sedon, Taja Rowan, Alex Coupland, Claudia Paterson, Chloe Murray, Aria Winter, Dan McKean.

High Achievement - Subjects
Tyler Gawn, Grace Thomas, Lincoln Rimmer, Douglas Wise, Stella Dineen, Louie Hose, Pieta Craig, Sam Beale, Toby Gunn, Joseph Combe, Lucy Radford, Harry Oxley, Barnes Metcalfe, Benjamin Eckhoff, Chantel Thurston, Eve Buckland, Hannah Gillespie, Ania-Kanu Saklani, Will Blyth, Kaya Knights-Johnston, Celeste Rumore, Cody Labes, Sam Soper, Kate Carnie, Lucas Stewart, Amelia Latchford, Lola Ritchie, Lucy Liddell, Olivia Huddleston, Myles Nichol, Xander Maguire, Joe Rowley, Ethan Prince, Arlo Mackay, Isiah Chin-Nyika, Zoe Blasby.

High Achievement - Subjects and SOAR Trophies
William Schurink, Bella Edwards, Ryan Stembridge, Charlie Roy, Jessie McNeil, Lucy Maibach, Kiana Babbington, Aria Winter.

SOAR Trophies
Angus Ives, Elizabeth Pell, Mia Waite, Mikayla Duncan, Abby Jago, Sophia Tuck, Celeste Rumore, Cholula Brown.

NATIONAL / INTERNATIONAL ACHIEVEMENT

National
Sylvia Trotter (Skiing), Jalen Carleton (Snowboarding).

International
Luke Harrold (Skiing).

SPORTS CHAMPIONS

Kade Lawrie, Phoebe Laker, Chantel Thurston (Athletics), Coast Morland, Mabel North, William Schurink (Swimming), Hugh Ragg (Athletics and Cross Country) Catty David (Swimming and Cross Country).

CULTURAL AND SERVICE AWARDS

Toby Mills (Music), Lucy Radford, Riley Miller, Celeste Rumore (Speech), Dorothy Anderson, Kiana Babbington, Kate Barrett, Eve Buckland, Joseph Combe, Pieta Craig, Ryan Enoka, Ben Hilton, Lucy Liddell, Axel Macdougall, Eli McArthur, Jessie McNeil, Barnes Metcalfe, Joe Miller, Chloe Murray, Caitlin ODonnell, Elizabeth Pell, Ethan Prince, Lucy Radford, Lola Ritchie, Ania-Kanu Saklani, William Schurink, Olive Sedon, Ollie Taylor, Grace Thomas, Chantel Thurston, Sophia Tuck, Aria Winter, Douglas Wise (William Pike Challenge).

Year 7s and 8s celebrate at the end of the ceremony by singing the school song.

Year 7s and 8s celebrate at the end of the 2020 Awards Ceremony by singing the school song.

JUNIOR PREMIER AWARDS

Mila Culpitt, Lucy Radford, Mia Cohen, Hunter Cranfield (Culture), Ania-Kanu Saklani, Lucy Radford, Chantel Thurston, Kate Barrett (Service), Nico Pettit, Mabel North, Charlie Helmore, Alice Porter (Sport). Lucy Radford (School Culture).

Above is the full video of the Senior Award Ceremony recorded on 4th November 2020.